Disaster Recovery Tasarım ve Kurulumu

Alp Havacılık, Eskişehir Organize Sanayi bölgesindeki mevcut 13.500 m² 'lik modern tesislerinde, başta Sikorsky olmak üzere, Pratt&Whitney, Pratt&Whitney Canada, Goodrich Landing Gear, Lockheed Martin Aero ve TUSAŞ gibi dünyanın en önde gelen havacılık şirketlerine Black Hawk, Seahawk, S76, S92, CH-53, F22/F135, F16/F100, Boeing 787, Airbus 380, Boeing 737, KT-1T gibi platformları için teknoloji yoğun üretim gerçekleştiren, 100'den fazla tezgahı, sayısı 50'yi aşan ve bir kısmı dünyada pek az tesiste yer alan özel prosesi, sayısı 400'e yakın nitelikli personeli, çok sayıda ve büyük bölümü KOBI niteliğindeki alt yüklenicileri ile, Havacılık ve Uzay Sanayi'ne dönük, hassas, kritik yapısal ve motor komponentleri, sistemleri ve helikopter dinamik bileşenleri, sürücü şaftları, uçuş kontrol ve diğer uçuş emniyetli kritik parçalarının üretimini yapıyor. Alp Havacılık aynı zamanda, Amerikan Savunma Bakanlığı'nın Sikorsky helikopterleri için uçuş kritik parça özel üretim izni verdiği ABD dışındaki tek kuruluş.

İhtiyaç

Çok hassas ve kritik bir üretim ortamına sahip olan Alp Havacılık'ın iş süreçleri de doğal olarak IT ile çok sıkı bir entegrasyon gerektiriyordu. Bu entegrasyon gereği Alp Havacılığın, IT altyapısında meydana gelebilecek kısa süreli kesintilere dahi tahammülü bulunmuyordu. Bu bağlamda Disaster Recovery ve Sanallaştırma konusunda çözüm arayışlarına giren Alp Havacılık, Data Sistem'i tercih etti.

Çözüm

Alp Havacılık IT ekibi ve Data Sistem Danışmanları tarafından yapılan kapsamlı analiz çalışmaları sonucunda, olası bir felaket durumunda tüm sistemin çok kısa bir süre içerisinde, veri kaybı olmadan çalışabilirliğini sağlayacak bir model oluşturuldu. 10 Gigabit ağ üzerinden çalışan senkron replikasyon çözümlerinin kullanıldığı SAN teknolojileri ve uygulanan Sanallaştırma çözümleri  sonrasında olası plansız bir duruş veya felaket anında, Alp Havacılık IT altyapısının ve servislerinin Disaster lokasyonu üzerinden çalışabilirliği sağlanmış oldu.

Yapılan testlerin başarıyla sonuçlanması üzerine yeni IT altyapısı Kasım ayı itibariyle devreye alındı. Projede uçtan uca HP ürünleri konumlandırılmış olup, tüm danışmanlık ve kurulum hizmetleri Data Sistem Danışmanlık servisi tarafından verildi.

 

Donanım

  • 2 x HP P4500 10GB Multi Site, Senkron Replikasyon Veri Depolama Çözümü
  • HP Proliant Sunucu Sistemleri
  • HP D2D Yedekleme Çözümü

Yazılım

  • Vmware Vsphere Stretch Cluster
  • MS Windows Server
  • MS Exchange Server
  • Veeam Backup Yedekleme Çözümü