Merkezi BT Altyapısı Çözümü

Türkiye’de deri ile modayı bütünleştiren ilk marka olan Derimod, 39 yıldır sektöründe ilklerin öncüsü olmaya devam ediyor. Gerçekleştirdiği ilkler ile sektörünün lokomotifi olan Derimod, 1982 yılında ABD Los Angeles/Beverly Hills’de mağaza açarak, yurt dışında mağaza açan ve bunu kendi markası ile yapan ilk deri firması olma özelliğini taşıyor. Sektöründe kendi markası ile iletişim ve reklam çalışmaları yapan ve bu çalışmalarında Linda Evangelista , Mila Jovovich gibi dünyaca ünlü birçok modeli kullanan Derimod, yurtdışında moda çekimleri gerçekleştiren ilk Türk deri markası olma sıfatını da taşıyor.

İhtiyaç

Kurulduğu ilk yıllarda sadece ihracat yapan Derimod hızla büyüyerek Türk deri sektörünün İtalya'dan sonra Avrupa'da ikinci sıraya yerleşmesine büyük katkıda bulunurken, yurt içinde de markalaşma sürecine girer. Pazarlama ve üretim şirketleri olmak üzere iki ayrı tüzel kişilik altında faaliyet gösteren Derimod'un Türkiye geneline yayılmış 81 mağazası bulunuyor. Hızlı büyüme sonucu oluşan bu yapının yönetilebilmesi için ileriye dönük ve ölçeklenebilir bir BT altyapısı gerekiyordu.

 

Çözüm

Data Sistem danışmanları tarafında oluşturulan ve uçtan uca HP donanımı üzerinde oluşturulan yeni yapıda VMware vSphere 5.1 cluster sanallaştırma altyapısı kullanıldı. Microsoft Windows Server ve buna bağlı olarak oluşturulan Active Directory yapısına entegre MS Exchange mesajlaşma çözümünün yer aldığı Derimod BT altyapısında HP Proliant DL 380 serisi sunucular, HP StoreServ 3PAR Veri Depolama Ünitesi, HP StoreOnce D2D Disk Yedekleme Ünitesi ve
HP StoreEver LTO-6 Tape Library Ünitesi bulunuyor. Ağ çözümü olarak HP E Serisi omurga ve kenar switch donanımları yer alan altyapıda mağazalarla iletişim için MS Terminal Server NLB Cluster, yedekleme için ise Symantec Backup Exec çözümü kullanılıyor.

 

Donanım

  • HP DL 380p Serisi Sunucular
  • HP StoreServ 3PAR Veri Depolama Çözümü
  • HP StoreOnce D2D Yedekleme Çözümü
  • HP StoreEver Tape Library Otomasyonu

Yazılım

  • VMware vSphere 5.1 Cluster
  • MS Windows Server
  • MS Exchange Server
  • Symantec Backup Exec