SAP Altyapısı için Multi Site Disaster Recovery Çözümü

Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Valf ve Valfsel, Elginkan topluluğun lokomotif şirketleri arasında yer alıyor. E.C.A. markasının zengin portföyünü oluşturmada önemli rol oynayan şirketlerden Valf Sanayii A.Ş., radyatör valfleri, küresel valfler, şiber vanalar, stop valfler, kosva valfleri, termostatik radyatör valfleri, su basınç regülatörleri, otomatik havalandırıcı ve purjörler, çek valfler, filtreli ara musluklar, su sayaçları, fırın ve ocak muslukları, LPG tüp valfleri, fırın termostatları gibi günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız ancak doğrudan görünmeyen çok sayıda ürünün üretimini gerçekleştiriyor. 50 bin metrekarelik alanda çalışmalarını sürdüren Valf Sanayii A.Ş., yılda 15 bin ton sıcak dövme ve işleme kapasitesine sahip bulunuyor. Şirketin yıllık üretim kapasitesi ise 25 milyon adedi buluyor.

Projenin diğer ayağını oluşturan ve tıpkı Valf Sanayii A.Ş. gibi Manisa Organize Sanayii Bölgesi’nde üretimini gerçekleştiren Valfsel’in ana ürün yelpazesini ise tek ve çift kumandalı duş ve banyo armatürleri, eviye, lavabo, bide ve ankastre banyo armatürleri, çeşitli tipte kromajlı musluklar, duş sistemleri gibi yine günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız ürünler oluşturuyor. Teknoloji üreten şirket olma hedefiyle çalışmalarını sürdüren Valfsel Armatür Sanayi A.Ş., 20.550 metrekaresi kapalı, toplam 62 bin metrekarelik alana kurulu.

İhtiyaç

2011 yılında aldığı kararla, iç süreçlerini daha etkin yönetmek isteyen Elginkan Topluluğu şirketlerinden Valf ve Valfsel, bilgi işlem altyapılarını da bu yönde modernize etmek istiyordu. Özellikle üretim sürecinde toplanacak verilerin şirketin diğer birimleriyle etkileşimini sağlayacak, siparişten sevkiyata kadar tüm sürecin kontrol edilebileceği bir çözüm arayışındaydı. Bu kapsamda ERP çözümü olarak SAP’yi tercih eden bu iki şirket, üretim birimlerinden anlık veri toplama ve raporlama için de ayrı bir çalışma gerçekleştirmek istiyordu.

Projeden beklenen, Valf ve Valfsel Sanayii arasındaki verilerin herhangi bir felaket anında birbirleriyle yedekli kullanımı için gerekli altyapının kurulumu, ayrıca şirketin ERP kullanımında SAP’ye geçişi sonrası ortaya çıkan donanım ve performans ihtiyacının karşılanması idi.

Çözüm

Data Sistem bu talep karşısında, Valf ve Valfsel’in ihtiyaçlarını tamamen karşılayabilecek, esnek ve geliştirilebilir, uçtan uca bir proje geliştirdi. Daha önce iki şirketin altyapısı birbirinden bağımsız olarak sanal ortamda çalışıyordu. Data Sistem’in oluşturduğu HP çözümü, benzer niteliklere sahip ortamlarda felaket yönetimi uygulanmak istendiğinde gereken dört farklı veri merkezine ihtiyaç bırakmaksızın iki veri merkeziyle ihtiyacı karşılayabildiği için öne çıktı.

Data Sistem tarafından HP P4500 Multi Site SAN ürünü temel alınarak kurulan sistemle Valf ve Valfsel’in ihtiyaç duyduğu altyapı kurulmuş oldu. Her iki şirket artık birbiriyle yedekli olarak çalışmaya başlarken, SAP’nin ve üretimden veri toplama projesinin talep ettiği iş sürekliliği sağlanmış oldu.

 

Donanım

  • HP P4500 10 Gb Multi Site Senkron Replikasyon Veri Depolama Sistemleri
  • HP Proliant Sunucular

Yazılım

  • Vmware Vsphere Stretch Cluster
  • Active Directory, MS Exchange Server