Sanallaştırma Yöntemiyle Sunucu Konsolidasyonu

Atermit, 500’den fazla çalışanıyla inşaat malzemeleri, ambalaj, gıda ambalajı ve otomotiv yan sanayi ürünleri üretiyor. Atermit’in üretimi Adana, Mersin, İzmir ve Gebze’deki 4 fabrikada gerçekleştiriliyor. Bu dört tesise ek olarak Ankara ve Bursa’da ise birer bölge müdürlüğü bulunuyor. 

İhtiyaç

Atermit'in bütün üretim tesisleri ve bölge müdürlükleri Gebze'deki veri merkezinde barındırılan ERP uygulamasını yoğun olarak kullanıyor.

Bu yoğun veri trafiği nedeniyle artık yetersiz hale gelen eski IT altyapısının güçlendirilmesi gerekmekte idi. Yeni sunucular ilave etmek yerine sanallaştırma platformuna geçilerek işletim maliyetlerinin düşürülebileceği, sistem yönetiminin kolaylaşacağı ve daha verimli bir IT ortamı oluşturulabileceği belirlendi.

Çözüm

7 adet fiziksel sunucunun kullanıldığı eski IT altyapısı, tüm danışmanlık ve kurulum hizmetlerinin Data Sistem tarafından verilen bu projede, sadece HP DL 380 G7 serisi sunucular ve HP P2000 G3 SAN veri depolama donanımları kullanılarak Vmware ESX 5.0 Cluster çözümü ile oluşturulan sanallaştırma altyapısına taşındı. Yeni 3 adet sunucunun ilavesi ile 10 adete çıkan toplam sunucu sayısı sanallaştırma teknolojisi sayesinde artık sadece iki fiziksel sunucu üzerinde çalışır hale getirilerek hedeflenen çözüm oluşturulmuş oldu.

Veri güvenliği için de Symantec Backup Exec ve Veeam Backup yazılımlarının Vmware ile entegrasyonu yapılarak ERP altyapısı, mevcut sistemlerde herhangi bir kesinti olmadan anahtar teslim olarak gerçekleştirildi.

Donanım

  • HP Proliant DL 380 Sunucular
  • HP P2000 SAN Veri Depolama Çözümü

Yazılım

  • VMware VSphere
  • Symantec BackupExec
  • Veeam Backup