Sanallaştırma ile Sunucu Konsolidasyonu Projesi

1981 yılında kurulan, 2006 yılında da Avrupa'nın 1 numaralı, dünyanın 3. iletişim devi Publicis ile birleştikten sonra Publicis Yorum adını alan Yorum Ajans ülkemizin önde gelen reklam ajanslarından birisi. Nescafe, Renault, Petlas, Dacia, Garnier gibi sektör lideri bir çok markanın pazarlama iletişimi hizmetlerini gerçekleştiriyor.

Uzun yıllardır BT altyapısı tedarik ve destek hizmetlerimizle katkıda bulunduğumuz Publicis Yorum'un BT altyapısını en yeni teknolojileri kullanarak yeniledik.

İhtiyaç

Giderek artan iş hacmi nedeniyle var olan sistem kaynaklarının yetersiz kalması ve veri miktarındaki hızlı artış Publicis Yorum'un BT altyapısının artan ihtiyaçları karşılayacak şekilde tekrar düzenlenmesini gerektirmekteydi.

Çözüm

Projede Data Sistem Danışmanlık Servisi, Yorum Publicis'in BT ekibi ile birlikte çalıştı. Mevcut iş ve veri yükünü karşılayacak, aynı zamanda da operasyonları basitleştirerek daha verimli ve kolay yönetilebilir hale getirecek olan yeni sistemin tasarımı yapıldı. Tasarımı takiben ürünlerin temini, kurulumu ve sonrasında da destek hizmetlerini içeren süreç, anahtar teslimi bir proje olarak tamamlandı.

Kullanılacak yeni yazılımları yüksek performansla çalıştıracak ve sanallaştırma çözümü olarak tercih edilen VMware vSphere ile yapılan sunucu konsolidasyonu için uygun altyapıyı sağlamak üzere sunucu platformu olarak HP Proliant DL 380 High Performance sunucular tercih edildi. Hem sanallaştırma için platform oluşturmak hem de artan veri hacmine cevap verebilmek için veri depolama çözümü olarak da Fibre Channel teknolojisine sahip HP StorageWorks EVA 4400 çözümü kullanıldı.

Mevcut yapıda kullanılmakta olan Windows Server 2003 işletim sistemi yerine yeni sunucular üzerinde Windows Server 2008, Exchange Server 2003 yerine ise Exchange Server 2007 geçişleri yapıldı.

Verilerin güvenli bir biçide yedeklenmesi ve olası bir felaket durumunda hızlı ve kolay bir geri dönüş sağlanabilmesi amacıyla Symantec BackupExec yedekleme çözümü devreye alındı.

Sistem güvenliğini en üst düzeyde sağlamak amacıyla da CheckPoint güvenlik duvarları ve Microsoft TMG (Threat Management Gateway) çözümleri ile katmanlı bir yapı oluşturuldu.

Bu değişiklik ve yenilemelerle Publicis Yorum hızlı, kolay erişilebilir ve kolay yönetilebilir dinamik bir BT alytyapısına kavuşmuş oldu.
 

Donanım

  • HP Proliant DL 380 Sunucular
  • HP StorageWorks EVA 4400
  • CheckPoint Firewall

Yazılım

  • VMware vSphere Cluster
  • MS Windows Server
  • MS Exchange Server
  • Symantec BackupExec