İş Sürekliliği ve Felaketten Kurtarma Çözümü

ENKA İnşaat ve Sanayi A.Ş., Türkiye'nin önde gelen inşaat şirketidir. Son yıllarda özellikle Rusya’da gerçekleştirdiği peojelerle adını duyuran ENKA, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu'nda, binalar, hastaneler, endüstriyel fabrikalar, petrol ve gaz projeleri olmak üzere 130’dan fazla proje tamamlamıştır.

ENKA'nın uluslararası inşaat projeleri, 7 milyar ABD doları aşan birikmiş iş kaydı ile gelecek için büyüme lokomotifi olmaya devam etmektedir. Bunlar arasında Romanya'daki mega-otoyol projesi, Umman’daki yeni kent oluşumu projesi, Moskova’nın Sheremetyevo Havaalanı'ndaki yeni terminal projesi, Ukrayna, Donetsk’teki futbol stadyumu projesi, Rusya, St. Petersburg’taki Toyota araba fabrikası projesi ve Rusya, Sakhalin Adası'ndaki petrol sahası altyapı projesi bulunmaktadır.

İhtiyaç

Enka İnşaat  veri merkezinde çeşitli uygulamaların çalıştığı 15 adet farklı sunucu bulunmaktaydı. Giderek artan sunucu adedinin getirdiği kaynak verimliliği ve yönetim zorluğu nedeniyle sunucuların sanallaştırma yoluyla konsolide edilmesi planlanmaktaydı. Yönetim kolaylılığının yanında sunucuların konsolide edilmesi ile hem enerji verimliliğini artırılması, hem de daha az donanım kullanarak yatırım ve işletme maliyetlerinin düşürülmesi hedeflenmekteydi.

 

Çözüm

Proje kapsamında VMware sanallaştırma platformu kullanıldı. Donanım altyapısı olarak HP Proliant DL380 serisi sunucular ve HP 3PAR Storeserv 7200  Veri Depolama Sistemi kullanıldı. Sayısı 15 adede varan mevcut fiziksel sunucu sayısı sanallaştırma yoluyla yapılan konsolidasyon sayesinde 3 adet fiziksel sunucuya indirgenmiş oldu. Bu şekilde oluşturulan esnek yapı ile hem yönetim, hem işletme masrafları, hem de yatırımın ileriye dönük olarak korunması hedeflerine ulaşılmış oldu.

Acronis VM Protect Yedekleme ve Disaster Recovery Çözümü ile sanal sunucuların aynı kampüs içinde başka bir lokasyonda bulunan sunuculara replikasyonu sağlanarak olası bir felaket anında sistemdeki sanal sunucuların diğer lokasyonda bulunan bir vmware sunucu üzerinden ayağa kaldırılması sağlandı.

 

Donanım

  • HP DL 380p Serisi Sunucular
  • HP 3 PAR StoreServ 7200 Veri Depolama Çözümü

Yazılım

  • VMware vSphere Cluster
  • Acronis VM Protect