Veri Merkezi ve Uç Kullanıcı Çözümleri

Faaliyetlerini Toros Tarım adı altında sürdüren Tarımsal Sanayi Grubu, Tekfen Holding’in dört ana işkolundan birini oluşturmakta ve Tekfen’in en büyük ikinci operasyonunu temsil ediyor.

Toros Tarım'ın doğrudan tarımla ilgili faaliyetlerin başında kimyasal gübre geliyor. Toros Tarım, bu alandaki üretim faaliyetlerini 1.930 milyon tonla Türkiye’deki toplam üretim kapasitenin %38’ini elinde bulunduran Ceyhan, Mersin ve Samsun fabrikalarında gerçekleştiriyor. Kendi üretiminin dışında ithalat yoluyla da çiftçilere geniş bir ürün portföyü sunan Toros Tarım, başarının diğer önemli bir unsuru olan dağıtım faaliyetlerini ise yurt çapında dağılmış 7 bölge müdürlüğü, toplam 550 bin tonluk kapasiteye sahip ürün depoları ve Türkiye’nin en ücra köşelerine kadar yayılmış 800’ü bulan bayisi yoluyla sürdürüyor. Lojistik olarak güçlü bir altyapıya sahip olması, Toros Tarım’ın pazardaki etkin rolünü sürdürmesinde önemli bir rol oynuyor.

İhtiyaç

Toros Tarım'ın uzun yıllardır kullanılan IT altyapısı günümüz ihtiyaçlarına cevap vermekte zorlanmaktaydı. Mevcut yapı 3 fabrika ve 7 bölge müdürlüğünün merkezi olarak yönetilmesine imkan tanımamaktaydı. Uzak lokasyonlarda bulunan kulllanıcıların yönetiminde de zorluklar yaratan altyapının yenilenmesi kaçınılmaz hale gelmişti.

 

Çözüm

Data Sistem Danışmanlık servisi ile stratejik işbirliği yapmaya karar veren Toros Tarım'ın mevcut yapısı incelenerek donanımsal ve yazılımsal ihtiyaçlar belirlendi.

Donanım olarak sunucu tarafında Dell PowerEdge R720 / R730 serisi sunucular, uç kullanıcı tarafında da masa üstünde az yer kaplaması için Dell OptiPlex 7010 serisinin küçük form faktörlü modeli tercih edildi.

Sunucular üzerine Vmware sanallaştırma platformu entegre edilip sistem günümüz ihtiyaçlarına uygun bir altyapı haline getirildi. Bu kapsamda müşteri altyapısı MS Windows Server 2008 R2 sunuculara yükseltilerek Active Directory etki alanı  yapısı bütün bölgeler arasında oluşturuldu. Grup politikaları kullanılarak bir çok IT uygulamaları otomatize edildi. IT yönetimindeki süreçler kısaltıldı ve bu sonuçla toplam sahip olma maliyetini azaltıldı.

Donanım

  • DELL PowerEdge R720/R730 Sunucular
  • DELL OptiPlex 7010 SF PCler

Yazılım

  • VMware vSphere
  • MS Windows Server 2008 R2
  • Veeam Backup