Duyurular

HP StoreOnce ile Gelecek Nesil Yedekleme

Gelecek Nesil Tekilleştirme

Veri koruma bir çeşit sigorta olarak tanımlanabilir. Hemen ihtiyacınız olmayabilir, ancak sorun çıktığında temel bir zorunluluk olduğu ortaya çıkar. Veri koruma sigortasının maliyeti sadece eleman ve ekipmandan ibaret olmayıp aşağıdaki durumlar söz konusu olduğunda işinizin de olumsuz etkilenmesidir:

 • Yedekleme sürelerinin çok uzaması
 • Kaybolan veya bozlan verilerin geri alınmasının uzun sürmesi
 • Uzak lokasyonlardaki verilerin gerektiği gibi korunmaması
 • Uyumluluk denetimine takılmak
 • Yedek alınan teyplerden birinin kaybolması ve yanlış insanların eline geçmesi

Birkaç yıl önce, iki yeni teknolojinin ortaya çıkması, sektörün verileri koruma yeteneğini dramatik bir şekilde geliştirdi. Disk ünitelerinin maliyeti düştü ve tekilleştirme teknolojisi kullanıma sunuldu. Bu büyük değişim Tekilleştirme 1.0 olarak anılmaya başlandı.

Diğer bütün teknolojiler gibi bunun da zamanla daha da gelişmesini bekledik. Bu amaçla HP 2010 yılında HP StoreOnce tekiileştirme teknolojisi yol haritasını duyurdu. Böylece Tekilleştirme 2.0  ile tanıştık. Bu yeni nesil tekilleştirme teknolojisi, mevcut tekilleştirme teknolojilerinin  performans, esneklik ve veri yönetimi sorunlarına çözüm getiriyor.

Farklı HP platformlarına uyum

HP StoreOnce, şirketin bütün veri koruma donanım ve yazılım platformlarında çalışabilen ve HP tarafından geliştirilen tek bir tekilleştirme algoritması üzerine geliştirildi. Diğer bir deyişle HP StoreOnce tekilleştirme motorunu HP B6000, HP 2600 ve HP 4000 serisi ile HP Data Protector yedekleme yazılımına kurabilirsiniz. Edison Group’un 2011 yılında yayınladığı bir rapor, büyük kuruluşların gereksinimlerini karşılayabilmek için bir rakibin üç farklı ürün (Data Domain, Avamar ve Celerra) kullanmak zorunda olduğunu belirtiyor. Bu üç ürünün bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu çözüm HP’nin tek ve bütünleşik çözümüyle tam bir tezat teşkil ediyor.

Önemli Veri Koruma Sorunlarına Çözüm

Veri koruma alanında uzun yıllardır müşterilerine çözüm sunan HP, bu deneyiminden yararlanarak müşterilerinin karşılaştığı en çok sıkıntı yaratan dört konu belirledi.

 • Yedeklemeye ayrılan zaman dilimi
 • Felaketten dönüş
 • Uzak lokasyonlarda veri koruması
 • Geri yükleme (restore) performansı

  Yedeklemeye ayrılan zaman dilimi: Verilerin artmasına karşın sabit kalan hatta giderek azalan zaman aralıkları en büyük sorunlardan bir tanesi. Çözümü ise ihtiyaç duyulduğu zaman artırılabilecek kapasite ve performans. Rakip üreticilerin model yükselterek cevap verebildikleri bu ihtiyaca, HP performans gerektikçe yapılabilecek kapasite artışı ile çözüm sunuyor. Bu sayede hiç kullanılmayacak kapasiteye önceden yatırım yapmak gerekmiyor.HP halen toplam 768 TB’a kadar ham kapasite ve 100 TB/saat yedekleme hızı sunabiliyor. Yani rakip ürünlerle 8 saat süren bir yedekleme HP ile 2,5 saate inebiliyor. Günde 5,5 saat fazladan çalışma süresi sağlayan bu çözüm yılda fazladan kazanılan yaklaşık 3 aylık bir çalışma süresine denk geliyor.

  Felaketten dönüş: Buradaki sorun veri merkezinde veya bölgesel bir felaket anında verilerin doğru yerde korunmuş olması. HP, bunu düşük bant genişliği kullanan çeşitli replikasyon seçenekleriyle sağlıyor. Lokasyonlar arasında sadece tekilleştirilmiş veriler gidip geldiğinden bu işlemler düşük hızlı bağlantılarla gerçekleştirilebiliyor. HP StoreOnce, verilerinizi rakiplerim empoze ettiği yerlere değil, istediğiniz yere tekilleştirebilmenizi sağlıyor. Verilerinizi ister uygulamanın kaynağında, ister yedekleme sunucusunda, isterse de herhangi bir StoreOnce yedekleme cihazında (HP StoreOnce 2600, 4200, 4400 ve HP B6200) tekilleştirebilirsiniz. Bu işlem verilerin başka bir lokasyona taşınmasından önce yapılabilir. Eğer felaketten kurtarma stratejiniz verilerin birden fazla lokasyonda saklanmasını gerektiriyorsa HP’nin multisite ve multihop opsiyonları ideal bir çözüm olabilir.

  Uzak lokasyon koruması: Uzak lokasyonlarda çok değerli veriler yer alabiliyor. Bu verilerin çoğu kez yeteri kadar korunmadığını görüyoruz. HP StoreOnce bu sorunu kolayca hallediyor. Verilerinizin güvenli bir yedeği ve felaketten dönüş kopyası herhangi bir yerel beceri gerektirmeden uzak lokasyonlarda ekonomik bir şekilde alınabilir. HP StoreOnce ailesinin bu amaca uygun çeşitli donanım ve yazılım çözümü bulunuyor.

  Geri yükleme (restore) performansı: Verilerinizi, taahhüt ettiğiniz servis seviyesini karşılayacak hızda geri döndüremezseniz yedekleme yatırımını boşa yapmışsınız demektir. Çoğu üretici tasarımlarını sadece yedekleme sürelerini dikkate alarak yapıyor. Hatta çoğu zaman çok düşük olabilen geri yükleme hızlarının dokümanlarda bile belirtilmediğini görüyoruz. HP ise bu konudaki farklılığını 40TB/saat’e varan geri yükleme hızlarını gururla ilan ediyor.

İş yükünde %50’ye varan azalma
Tekilleştirme 1.0 çözümleri birçok sorunu çözmenin yanında yenilerini de beraberinde getirdi. Örneğin, Tekilleştirme 1.0 çözümlerinde yedekleri yedekleme yazılımı, veri akışını da yedekleme cihazı kontrol ediyordu. Bu da biri yedekleme yazılımı, diğeri de yedekleme cihazı için iki farklı yönetim aracını gerektirdiğinden fazladan yönetim yükü ve karmaşıklık anlamına geliyordu. Tekilleştirme 2.0 ile yedekleme yazılımı hem verilerin yedeklenmesini, hem de veri hareketlerini kontrol ederek iki yönetim aracını teke indirmiş oluyor.

Mevcut ortamınıza uyum
HP StoreOnce ürünleri bütün popüler yedekleme yazılımlarıyla çalışmak üzere tasarlandı. Böylece diğer bazı ürünler gibi kullanmakta olduğunuz yazılımları değiştirmek zorunda olmazsınız.

Teyp Öldü mü?
Asla! Teyp ürünleri sağlayamayan bazı üreticilerin aksine, HP hem tekilleştirme cihazları hem de teyp üniteleri sunuyor. Uzun vadeli veri saklama için teyp her zaman daha düşük maliyetli bir çözüm olarak ortayua çıkıyor. Verilerinizi yıllar, hatta 10 yıllar boyunca saklamak istiyorsanız teyp doğru çözümdür.

Sonraki Adımlar
Temel sigorta ürünlerini kullanmayan bir şirket söz konusu olamaz. Aynı şekilde en değerli varlıklarınızdan biri olan verilerinizi de gereksiz yere riske atmamanız gerekir. Felaketin ne zaman sizi vuracağını bilemezsiniz. Bu yüzden ortamınızı anlayıp size daha düşük maliyetle verilerinizi daha iyi koruyabileceğiniz bir Tekilleştirme 2.0 teklifi sunabilmemiz için size en yakın Data Sistem ofisini arayabilirsiniz.